על שמלות כלה 2020, מחוכים אלסטיים וחיות אחרות

מתי כדאי להתחיל במדידות של שמלות כלה? למה אני לא צוחקת כשאני אומרת שבסטודיו הכל נעשה בפינצטה ומה צפוי לכלות של 2020? וכמובן, המון טיפים חשובים והצצה לעולם היצירה של מעצבת שמלות כלה. המדריך המלא לכלה הטרייה

היי, נהדרת!

לאחרונה התראיינתי ברדיו עפולה והעמקים, בתכנית של נוהר הלנה ניומן המקסימה, "הפאשניסטה", וחשבתי שזו הזדמנות נהדרת לחלוק גם איתך, מאורסת טרייה ונפלאה, כמה טיפים מעניינים לכלות, הפתעות שצפויות ב-2020 ועל הדרך תוכלי גם להכיר אותי ואת סטודיו שמלות הכלה שאני עומדת בראשו ומאוהבת בו, מזה כשש שנים – Henika by Yael Pick.

שנתחיל? :)

מויצו לסטודיו כלות בבית שערים

מתי התחלת לעצב? איפה הסטודיו נמצא?

אפשר לומר שהתחלתי לעצב עוד כשהייתי ילדה קטנה J. אחרי שהשתחררתי מהצבא הלכתי ללמוד עיצוב בויצו בחיפה. התחלתי לעצב בגדי ערב ושמלות ערב ואז פתחתי את סלון הכלות, בערך לפני 6 שנים. זה היה החלום תמיד, לעסוק באופנה. בהמשך התפתחתי לעיצוב שמלות כלה.

מי המעצב/ת שאת עוקבת אחריו/ה? שהוא השראה בשבילך?

אני עוקבת אחרי הרבה מעצבים. בחו"ל אני מאוד אוהבת את זוהיר מוראד. שלמות מבחינתי. כל התחרות הנהדרות, כל דיטייל שרואים.

גם בארץ יש הרבה מעצבים מוכשרים, שהם מאוד מצליחים גם בחו"ל. למעשה, הם לא נופלים מאף מעצב אחר. אם פעם הכרנו בעיקר את וורה וואנג, אז היום יש הרבה מעצבים ישראליים שמציגים גם בחו"ל.

התעשייה של שמלות כלות בארץ במגמת עלייה מטורפת מבחינה עולמית. אנחנו ממש מובילים בתחום הזה בעולם, נכון?

נכון, ויש סיבה טובה לכך. בתחום שמלות הכלה המעצבים עדיין מאוד שמרנים, גם באירופה וגם בארה"ב. המעצבים הישראלים מכניסים משהו קצת שונה, ששובר את השמרנות הזו.

הישראליות, שהן יותר שמרניות בשאר הדברים, דווקא בכל מה שקשור לשמלות כלה, הרבה יותר פתוחות לשינויים ומוכנות להתנסות בדברים חדשים.

יש משהו שמאוד מאפיין את הסגנון שלך? למשל, שהוא יותר רומנטי?

נכון. אני מאוד אוהבת תחרות, במיוחד כשהן לא AS IS. כלומר, לקנות תחרות, לפרק אותן וליצור מהן משהו חדש לגמרי. אני אוהבת את התחרות הרומנטיות, כאלה שהן עם פרחים ואבנים, ולא הסימטריות שהיום מאוד הולכות. אני בעצמי התחתנתי עם שמלת תחרה.

איך את עם קרושה?

אוהבת, אבל במינונים הנכונים.

ותחרות לא במינונים? שמלה שלמה עם תחרה?

זה תלוי בתחרה. אם זו תחרה עם הרבה אלמנטים ומאוד דומיננטית ועמוסה, התחרה יכולה להיות רק בחלק העליון, החלק התחתון יהיה שקט יותר.

ויש היום ביקוש לתחרות?

בהחלט, אבל במקביל יש גם גם טרנד שתופס תאוצה - הסגנון הנקי. כאן יש פחות מקום לתחרות.

מה לגבי הבוהו? ששם פתאום מבצבצת תחרת שיפון.

בבוהו יש הרבה תחרות. הבוהו מגיע מהבוהמניאן-שיק, כלומר הרבה שילובים של הרבה תחרות. בדרך כלל בסגנון הבוהמי יש הרבה תחרות לצד בדים חלקים, כמו פליסה, שיפון, בדים שקפקפים. בבוהו יש הרבה שכבות.

עם איזה בדים את עובדת בסטודיו חוץ מהתחרות?

המון משי. רוב הבדים שאני עובדת איתם בסטודיו כוללים גם משי. יש משי 100%, יש משי 60%. אני עובדת גם עם בדים קשיחים יותר, שעכשיו חוזרים לאופנה. עובדת גם עם השקפקפים, גם עם אורגנזת משי, לכלות שרוצות חצאית קצת יותר עומדת.

משי זה בד יקר, נכון?

נכון, לא מתפשרת על איכות.

על איכות לא מתפשרים. מתוך קולקציית 2019, Henika by Yael Pick

לא אותה הגברת

יש כלות שלוקחות שמלה של מעצב/ת והולכות לתופרת כדי לחסוך בעלויות. ומה שהן לא מבינות, זה שאם ישנה שמלה שעולה 8,000 שקל והיא עשויה מבד מסוים וזו הסיבה שהיא נראית כמו שהיא נראית - אם תופרים שמלה כביכול דומה אצל תופרת ב-2,000 ₪, היא לא יכולה להיראות אותו הדבר, נכון?

נכון, זה ייראה כמו חיקוי, אבל לא ייראה אותו דבר. לבדים יש תכונות אופי, ולכן צריך להתאים להן את הגרסה הנכונה של שמלת הכלה. יש בדים שעומדים מטבעם, וחשוב להתאים להם את הגרסה המדויקת. חשוב להבין שכשמתפשרים על בד, מתפשרים גם על גזרה. הגזרה לא יכולה לצאת אותו הדבר.

למשל, לפעמים מגיעות אליי כלות לסטודיו שרוצות שמלה צמודה ממשי שיפון. אבל זה לא יכול לעבוד, כי שיפון לא יכול להיות דבוק לגוף, צריך לתת לו את החופש והאווריריות שלו. זה בעצם לאלץ אותו להיות משהו שהוא לא.

מי הקהל שלך? מי מגיעה אלייך?

הקהל של הסטודיו שלנו רחב. ישנן כלות שרוצות להיות מאוד אלגנטיות, שמחפשות מצד אחד עדינות, ומצד שני גם דומיננטיות, לא להיעלם בתוך הקהל של החתונה.

ישנן גם כלות שמחפשות שמלות כלה יותר רומנטיות, לעומת כלות שמעוניינות במראה יותר נקי. אני עושה הכל מהכל.

הקהל עדין וטבעי מאשר קהל שאוהב סגנון מוגזם יותר?

יש בסטודיו גם מה'מוגזמים', אבל מוגזם במידה. הכל עניין של מינונים.

עיצבת לעצמך 2 שמלות כלה. היום היית עושה משהו אחר?

הייתי עושה כמעט את אותן הגזרות, רק עם שינויים קלים, אבל משלבת בדים אחרים. אין מה לעשות, האופנה משתנה, הטרנדים משתנים ואני גם נחשפת לדברים חדשים. החתונה שלי הייתה בתחילת הדרך שלי, היום אני במקום אחר.

איזה טרנד הכי מבוקש עכשיו בקרב הלקוחות שלך?

חלק עליון שהוא יותר תחרה, חלק תחתון שהוא לא צמוד, נשפך על הגוף. חצאיות יותר קלושיות, כך שיהיה להן גם נוח לרקוד.

וזה אפשרי ליצור שמלת כלה שתהיה גם יפה וגם נוחה?

בטח, זה לא פחות חשוב ממראה השמלה. אם לא נוח להן, הן גם ישדרו את זה במהלך הערב.

את מעצבת לכל המידות והגזרות?

בהחלט, ממידה 34 עד 56. זה לא רק עניין של מידות, אלא גם פרופורציות גוף.

יש לך עצות למישהי עם חזה גדול?

הייתי ממליצה לה להימנע ממשהו סגור כמו קולר, אבל גם לא פתוח מדי, כדי שלא יהיה פרובוקטיבי. אפשר ללכת על מחשוף סירה או וי או מחשוף לב. הייתי גם נמנעת ממחוך, כדי שלא יגדיל את פלג הגוף העליון.

מבחינת מחוכים, הבנתי מהרבה מעצבים שהם עדיין עובדים עם הטכניקות הישנות, אבל עם חומרים קצת שונים. ספרי קצת על המחוכים שאת עובדת איתם.

שינינו את הטכניקה בהתאם לניסיון האישי שלנו. שינינו גם את הבדים וגם החומרים של המחוכים. אין כבר כל כך הרבה עצמות כמו פעם. העצם נמצאת במקומות הנכונים, לא במקומות שחונקים את הגוף ולא מאפשרים תזוזה.

היום אפשר לקבל את אותו מראה ואת אותו חיטוב, אבל עם תחושה יותר אוורירית ונינוחה. המחוך הרבה יותר אלסטי. היום אפשר אפילו לרקוד עם המחוך. למשל, שמלת הכלה שלי הייתה עם מחוך סטרפלס והיה לי מאוד נוח לרקוד איתו.

המראה אותו מראה, הטכניקות חדשות. מתוך קולקציית 2019, Henika by Yael Pick

אבן אחרי אבן, עם פינצטה

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

התהליך של היצירה, העבודה על הקולקציה. כל השנה אנחנו עובדים ויוצרים שמלות חדשות. יש משהו בעיצוב שהוא מאוד מרגיע. אני מסתגרת בסטודיו עם המון בדים ואפשרויות, לוח השראה ובסוף יוצא משהו. לפעמים, זה יכול גם לקחת חודש - אני נתקעת על איזו שמלה, שוברת את הראש, אבל בסוף אני מוצאת את מה שחסר.

את מאלה שעובדים על הבובה או שאת קודם כל יושבת ומציירת את הדברים?

אני יותר אוהבת לעבוד על הבובה ואז לצייר את זה ולראות אם משהו חסר תוך כדי הציור. אני אוהבת לראות את הבד, לפרק אותו, ליצור את הטקסטיל בעצמו. את כל העבודות של הטקסטיל, שזו החוזקה שלי, אני עושה בסטודיו – הדבקות, למשל.

התחרות לא מגיעות בדרך כלל עם האבנים, כמו שרואים אותן בתוצאה הסופית. אנחנו יוצרים אותן אבן אחרי אבן עם פינצטה. אנחנו מפרקים את התחרות ומרכיבים מחדש. יש שמלות שמורכבות מ-3-4 תחרות שונות. נוצר מראה ייחודי.

כמה פגישות ומדידות בדרך כלל צריך?

זה תלוי אם זו תפירה מחדש או לא. אם זה דגם שתופרים מאפס, זה יכול לנוע בין 4-6 מדידות. אנחנו משתדלים לסיים ב-4. אבל לפעמים יש ירידה במשקל, אז מוסיפים עוד מדידה כי אנחנו רוצים ששמלת הכלה תהיה מושלמת.

אם זה דגם קיים שמתקנים אותו, זה תלוי בתיקון או בשינוי שהכלה רוצה. זה יכול להיות גם מדידה אחת או גג שתיים.

מתי מתחילים לעבוד על השמלה? כי יש גם כלות לחוצות שמגיעות שנה לפני...

אני לא קוראת לזה לחוצות, אלא נרגשות :)

הזמן הכי טוב הוא להתחיל כחצי שנה לפני החתונה. זה תלוי גם בכלה עצמה. יש הרבה זוגות שיוצאים לירח הדבש עוד לפני החתונה, ואז לפעמים גם מתחילים לעבוד על השמלה אפילו לפני.

מה לגבי מישהי שנזכרת מעכשיו לעכשיו?

יש כלות שקובעות חודש וחצי לפני, ואז צריך להתפשר על כל מיני דברים, כמו זמן טוב למדידות, על בדים מסוימים שלא נמצאים במלאי. לפעמים גם קשה לעשות תפירה מאפס בזמן כל כך קצר. הזמן הכי טוב הוא כחצי שנה מראש.

את תופרת גם משהו שלא קיים בסטודיו? תעצבי דגם חדש לכלה אם תבקש?

בהחלט. אני לא אתפור משהו אחד לאחד של מעצב אחר כי זו העתקה, אבל אפשר לשנות דגמים קיימים ב-180 מעלות ואז יוצא משהו שונה לגמרי, ברוח מה שהכלה רוצה.

מהיכן מגיעה ההשראה שלך לעיצוב קולקציה?

הרבה פעמים אני פשוט חולמת על זה בלילה. לפעמים מגיעה אליי כלה ומשהו חסר בשמלה, אז אני ממש חולמת על זה, מתעוררת בבוקר ומוצאת את התוספת הזאת שחסרה.

ההשראה יכולה לבוא גם מפרח יפה, מטיול שעשיתי בארץ או בחו"ל, מהדבר הכי קטן.

יוצרת מתוך חלום. מתוך קולקציית 2019, Henika by Yael Pick

נקי-נקי או מלא נפח?

התחלת כבר לעבוד על קולקציית 2020?

מתחילים לעבוד כבר על קולקציית 2020. הקולקציה תצא בינואר 2020. יהיו תחרות, כמו שתמיד יש אצלי תחרות, הרבה רומנטיקה, הרבה קווים נקיים. יהיו הרבה קווים נקיים לכלות שאוהבות נקי וחלק, ועוד כל מיני גזרות מעניינות שלא היו בקולקציות קודמות. יהיו חצאיות נפוחות, נפוח חוזר בענק. גם אופשולדרס, תחרות רומנטיות ושקטות. תחרות צרפתיות.

ולסיום, טיפ לכלות שעדיין לא סגרו שמלת כלה?

תסגרו אולם או גן אירועים, תגיעו אליי. כדאי להגיע עם לא יותר מדי מלוות, שהן פחות או יותר בראש ובטעם שלכן. אחרת זה פשוט יבלבל אתכן. להגיע רגועות, אפילו מומלץ לקחת יום חופש ולבוא לשתות אצלי קפה וליהנות! :)

כבר הצצת בקולקציה החדשה?


Featured Posts